שאלות נפוצות

הכנו תשובות לשאלות נפוצות בעניין תהליך המעבר להליכה וריצה כמו יחפה.

בכדי להעריך את מידת רגליכם באופן מדויק ככל הניתן מומלץ להיעזר במדריך המידות.

לקבלת מידע על איך ליישם את טכניקת התנועה הכמו יחפה ללכת ראו מרכז ההדרכה באתר.

כאן אנחנו מציגים את האימון והתהליך הדרושים בכדי לבצע את המעבר לתנועה כמו יחפה בשלום, באופן  אפקטיבי ויעיל.

אם עדיין יש לכם שאלות אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לענות צרו קשר.

כאשר אנחנו יחפים כף הרגל נמצאת במנח הטבעי שלה והגוף ביציבה הטבעית שלו. מצב זה מאפשר לסגל את ההליכה הטבעית - ההליכה הנכונה. המשמעות של הליכה נכונה היא נחיתה רכה על העקב ושימוש באצבעות להרמת הרגל לצעד הבא. בהליכה טבעית ונכונה משתמשים בבוהן כעוגן המייצב את כף הרגל ואת הגוף באמצעות נעיצתו בקרקע בסיום כל פסיעה (באופן המונע את הפרונציה - הקריסה פנימה). בהליכה כזו אנחנו מחזקים את מפרק הקרסול. מחזקים ומגדילים את טווח התנועה של שרירי הליבה, מפעילים את המוח באמצעות משוב עצבי המתקבל בזכות תחושת הקרקע. ומסגלים תחושת מיקום (פרספציה - אימון המוח באופן בו יש להניח את כף הרגל ע"ג הקרקע). נעילת נעליים מסורתיות, בעלות סוליות נוקשות, עקבים גבוהים או מרופדים, עם תמיכה בקשת כף הרגל והבדל גובה בין מנח העקב למנח האצבעות (דרופ) מונעות מכף הרגל, מהגוף והמוח לבצע את התנועה הטבעית, מחלישה את כף הרגל ובסופו של דבר מגבירה את הסיכוי לפציעות.
ראשית, נוותר על נעלי הריצה הכבדות והמרופדות. במקום זאת, נהיה יחפים וניתן לכפות הרגליים לנשום. נבצע אתחול של היציבה ולימוד מחדש של טכניקת הריצה הטבעית המולדת שלנו. נצטרך לחזק ולהגדיל בהדרגה את טווח התנועה של שרירי הליבה ושל שרירי הרגליים, הגידים והרצועות.
יש להשקיע לפחות 5 דקות באיפוס היציבה שלנו, לכוונון הגמישות והקצב הטבעיים של הגוף. ניתן לצפות בסרטוני הדרכה באתר ולראות את הדרך המיטבית להתכונן לריצה.
מפתה להתחיל מייד באימון בנפח האימונים הקבוע שלכם אותו אתם מבצעים בנעלי ריצה רגילות.
אולם יש לבצע את המעבר באופן הדרגתי וזהיר תוך אימון והסתגלות לכלל מרכיבי טכניקת הריצה הכמו יחפה. בשל העובדה שהעברנו את מרבית חיינו נעולים בנעליים המודרניות - השרירים, הגידים והרצועות שלנו צפויים להיות חלשים ומקוצרים. במעבר לריצה כמו יחפה הגוף עובר שינוי פיסיולוגי: שריר התאומים מתארך מתגמש ומתחזק, גיד אכילס מתארך מתגמש ומתחזק, קשת כף הרגל גובהת ומתחזקת. יש לאפשר לשינוי הזה לקרות בהדרגה. אם נבצע הרבה מידי בשלב מוקדם מידי אנו עלולים להיפצע. עומס רב מופעל על השרירים הרצועות והגידים אשר אמורים לתמוך בגוף בשלב האימון ההתחלתי ועדיין לא מספיק חזקים. מעבר הדרגתי ניתן לבצע באחת משתי הדרכים הבאות:
1. להפחית את נפח האימונים ולהתאמן בנעליים המדמות ריצה יחפה בלבד. להתחיל במרחקים קצרים ולהגדיל את המרחק מאימון לאימון.
2. לשמור על נפח האימון הרגיל ולהחליף נעליים תוך כדי. לרוץ באינטרוולים של חצי ק"מ או 1 ק"מ עם נעליים המדמות ריצה יחפה ואז 2-3 ק"מ בנעליים הרגילות. בכל אימון להגדיל את טווח הריצה עם הנעליים היחפות עד שתגיעו לאימון מלא בנעליים יחפות. ליישום אימון הדרגתי באופן זה ניתן "לנעול" את הנעליים שאינן בשימוש על כפות הידיים כמו כפפות.
התהליך עשוי לקחת אמור לקחת כחודש - חודשיים.
יציבה - החזה מוביל את התנועה, הראש מופנה כלפי מעלה תוך מבט אל האופק. כדי לשמור על גוף זקוף היציבה נסו להרחיק את האוזניים ככל הניתן מהכתפיים
מקצב- צעדים קלילים וקטנים (בשאיפה 180 צעדים לדקה) , נחיתה על קדמת כף הרגל כאשר קשת כף הרגל סופגת את הזעזוע של הנחיתה ומשמשת כבולם זעזועים טבעי. למציאת מיקום הנחיתה המדויק ניתן לקפוץ מספר פעמים במקום, הנחיתה צריכה להיות מתחת לאגן ככה שנוצר קו ישר בין הראש, האגן ומיקום הנחיתה.
גוף רפוי - את כל האמור לעיל יש לבצע תוך שמירה על גוף רפוי.
בהחלט כן. אנחנו מבלים את מרבית חיינו המודרניים ישובים ע"ג כיסא ורכונים - נוטים קדימה. סביר להניח שתנוחה זו תלווה אותנו גם בעמידה בתנועה ובריצה.. כדאי ל"אתחל" את היציבה באמצעות ביצוע תרגילים המוצגים באתר זה ובאמצעות מעבר לעבודה בעמידה ככל הניתן.
(Heal Striking) נחיתה על העקב בכבדות היא הגורם לפציעות ספורט כגון דורבן בעקב, דלקות בגיד אכילס ועוד. באופן טבעי, אם הנעליים יאפשרו זאת, הגוף היה מבצע מעבר לנחיתה על הכרית או על קדמת כף הרגל (Mid/Fore - Foot Striking)
נעלי ריצה מודרניות מאלצות אתכם לנחות על העקב, מעבר לזעזוע והפגיעה בשלד כתוצאה מאימפקט הנחיתה על העקב, זו למעשה גם בלימה - דמיינו את הרגל מושטת בצעד גדול קדימה, עם נחיתה על העקב - מבחינה פיסיקלית זוהי בעצם פעולת בלימה כי הנחיתה על העקב מנוגדת לכיוון התנועה. לעומת זאת כאשר נוחתים על החלק הקדמי של כף הרגל - משתמשים בקשת, בגידים בשרירים כדי לספוג ולרכך את הזעזוע של הנחיתה באופן טבעי. יישום טכניקה זו תפחית מאוד את הסיכוי לפציעה.
הסוליות של VIVOBAREFOOT בעלות פטנט ההופך אותן לעמידות לחדירה של חפצים חדים כגון מסמרים, זכוכיות, קוצים. הן הדרך הכי קרובה להיות יחפים אולם עם הגנה מפני עצמים חדים ובידוד תרמי מן הקור והחום של הקרקע.
המעבר לריצה טבעית "כמו יחפה" כרוך בשינוי פסיולוגי ומפעיל עומס רב על שריר התאומים בתקופת ההסתגלות. אם אתם חשים בכאב - עצרו, הקשיבו לגוף. בצעו הערכה מחדש של אופן יישום הטכניקה, אפשרו זמן מה למנוחה והתאוששות ונסו מחדש בהדרגה. אם הכאב חוזר פנו לרופא או לפיסיטורפיה. לתרגול נכון ויעל של טכניקת הריצה הכמו יחפה - פנו אלינו אנו מפעילים קבוצות ריצה ואימונים אישיים בטכניקת הריצה הטבעית.
אנשים הסובלים מפציעות כרוניות בכפות הרגליים בדרך כלל משתמשים במדרסים אורטופדיים לתמיכה. שימוש מדרסים יכול לעזור לטווח הקצר ואף מקל על החיים עם הבעיה. לכן אנשים רבים משתמשים במדרסים לצמיתות - שימוש באופן קבוע עלול לגרום להחלשות כף הרגל ולגרום לנזק לטווח הארוך. אנו ממליצים על מעבר הדרגתי בחזרה ליציבה ותנועה טבעית - "כמו יחפה" אשר תוביל לחיזוק כף הרגל ולבניית כף רגל בריאה וחזקה. אם אתם סובלים מבעיה רפואית חמורה או או שיש לכם ספקות, אנו ממליצים לפנות להתייעצות עם מומחים.
מתאימות לקרוספיט, לאימונים פונקציונליים, לדדליפטס.
דורבן בעקב הוא דלקת בחיבור בין רצועת הקשת לעצם של העקב. כאשר דלקת זו הינה כרונית היא עלולה להסתייד ובמקום נוצרת אבן. הדרך היעילה להתמודדות עם דלקת היא מתן הרפיה למקום. מדרסים המיועדים לטיפול בדורבן בעקב בדרך כלל יהיו עם עקב מוגבה וחור במרכזו בכדי לאפשר לנקודה הבוערת הרפיה. הבעיה הנעוצה בשיטה זו היא שבכל מקרה משקל הגוף לחוץ על כל שטח פני המדרס אשר נדחס ונוצר שוב לחץ על מיקום הדורבן. למעשה הדרך היחידה לתת למקום את המנוחה הדרושה היא לשכב על הגב עם רגליים מורמות למשך כחודש ויותר (טיפול שעבור רובנו לא אפשרי...).
בריפוי טבעי לעומת זאת נעלי ברפוט מאפשרות הליכה יומיומית עם עקב מונח ב90 מעולות לקרקע כלומר כל כף הרגל פוגשת את הקרקע מה שעוזר למשקל הגוף להתפזר בצורה שווה על כל כף הרגל ובהונות הרגליים יכולות להתפרס מה שמוריד עומס מהפלאנטר פאשייה (הרצועה בבסיס כף הרגל שלה מיוחסת הפתולוגיה הנ"ל והיא מחוברת מאיזור העקב ועד לבהונות). יש לסייג שהמלצה זו היא פרי החוויה האישית שלנו ושל לקוחותינו אשר סבלו מדורבן ודרך זו עזרה להם להירפא. כמו בכל מקרה של בעיה כרונית אנו ממליצים לפנות לרופאים ופיזיוטרפיסטים.
בהחלט - שימוש בנעלי ברפוט משחרר את קשת כף הרגל לבצע את הייעוד שלה מבחינה אבולוציונית: להוות בולם זעזועים טבעי באמצעות התרחבות והתכווצות תוך כדי תנועה. כאשר הקשת משוחררת מן התמיכה שיש במרבית הנעליים המודרניות ובוודאי במדרסים - היא מתחזקת וגובהת. זהו פתרון טבעי מעולה להתמודדות עם כף רגל שטוחה - וזאת לעמות מדרסים ותמיכות אשר ממשיכים את תהליך החלשות, ניוון וצניחת קשת כף הרגל.
קשת גבוהה נובעת מכך שרצועת הקשת "תפוסה" כדי שהקשת תחזור לגובה המיטבי עליה להיות גמישה ולהשתחרר, שימוש יומיומי בנעלי ברפוט משחרר את הקשת, והופך אותה לדינמית וגמישה וכך היא משתחררת מהמצב ה"תפוס" שלה וחוזרת לגובה הטבעי והמיטבי.
בהחלט מתאימות - הקריסה נובעת מחולשה של מפרק הקרסול. נעילת נעלי ברפוט תחזק את מפרק הקרסול ותאפשר יישום טכניקה טבעית להתמודדות ומניעת הקריסה באמצעות שימוש בבוהן כף הרגל. אצבע זו חזקה ומשמשת עוגן המייצב את כף הרגל ואת כל הגוף. הטכניקה הינה נעיצת הבוהן בקרקע בסיום כל מחזור צעד. נעיצת הבוהן בקרקע מונעת את הקריסה פנימה ותוך כדי התהליך מפרק הקרסול מתחזק. נעלי ברפוט מאפשרות יישום טכניקה זו בזכות תחושת הקרקע והקרבה אליה.
לא - נחיתה על קדמת כף הרגל הינה חלק מטכניקת הריצה ה"כמו יחפה". מחזור הצעד בהליכה: נחיתה על העקב, הנחת החלק החיצוני של כף הרגל על הקרקע, הנחת אצבעות כף הרגל ע"ג הקרקע ובסוף נעיצת הבוהן בקרקע למניעת פרונציה (קריסה פנימה).
כן, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם מטפלים מתחומים שונים כגון: שיטת גרינברג, פלדנקרייז, שיטת אלכסנדר, עיסוי רקמות עמוקות, טריגר פונייטס, פיזיוטרפיה ועוד. מטפלים אלו מבינים ומאמנים בהנעלה "כמו יחפה" כחלק מתהליך הטיפול, ההחלמה והחיזוק ומשלבים את הנעליים שלנו בטיפול. ניתן לפנות אלינו לקבלת המלצה והפניה למטפלים.
המעבר להנעלה "כמו יחפה" בין אם לריצה ובין אם לשימוש יומיומי כרוך בשינוי פיסיולוגי. שריר התאומים משתחרר מהמנח המקוצר עקב שימוש בנעליים עם הגבהה בעקב מתארך ומתחזק. בשלב זה מופעל עומס על השריר ולעיתים חשים בכאב גם בשימוש יומיומי. אם חשים בכאב יש לקיים מעבר הדרגתי ובתקופת ההסתגלות (כחודש חודשיים) לשלב גם נעליים רגילות עם הגבהה בעקב. בריצה כמובן יש לבצע מעבר הדרגתי - הסבר כיצד, מובא באתר זה תחת "מרכז הדרכה".
אנחנו מפעילים ומקיימים מסגרות לאימון ולימוד טכניקת הריצה ה"כמו יחפה" במסגרת, סדנאות, קבוצות ריצה המתאמנות על בסיס קבוע ואימונים אישיים. לפרטים נוספים, פנו אלינו.
אכן, במעבר לנעלי ברפוט מתרחש שינוי פיסיולוגי הכולל: חיזוק והגבהת קשת כף הרגל, התארכות, חיזוק התגמשות והארכת טווח התנועה של גיד אכילס ושריר התאומים. משוב תחושתי בו קצוות העצבים המצויים בכף הרגל מעבירים את תחושת הקרקע למוח ומאמנים אותו בתחושת מיקום - קרי, איך להניח את כף הרגל ע"ג הקרקע באופן שימנע פציעות. כל השינויים האלו הם חלק משינוי פיסיולוגי כולל אשר בונה ומחזק את הבסיס עליו מונח הגוף.
מומלצות מאוד, החל מצעד ראשון (נעלי הילדים שלנו זמינות החל ממידה 20). הסיבה שהן כה מומלצות לילדים היא שכדאי לחסוך לילדים את הניוון העיוות והחלשת כף הרגל הנגרמים כתוצאה משימוש בנעליים עם תמיכות, ריכוך והגבהות. זהו שלב קריטי בהתפתחות הגוף והרגליים הן הבסיס. שימוש בנעליים של VIVO החל מצעד ראשון יבטיחו כפות רגליים חזקות ובריאות לילדיכם.
בהחלט - חשבו רק על נפח ומשך הזמן היומיומי בו אתם בתנועה - עמידה, הליכה לעומת נפח הזמן בו אתם מתאמנים. שימוש בנעלי ברפוט ביומיום מבטיח את המשך כל תהליכי החיזוק של קשת כף הרגל, הרצועות, הגידים והשרירים, המשוב התחושתי ותחושת הקרקע ממשיכים להיות יעילים. יתרה מכך, גם אם אתם לא מבצעים מעבר לריצה או אימון בנעלי ברפוט אתם יכולים ליהנות מכל תהליכי חיזוק כף הרגל באמצעות נעילת הנעליים ביום יום.
אין לכבס את הנעליים במכונת כביסה.
הנחיות לניקוי נעליים מחומרים סינטטיים בלבד:
ניתן לבצע כביסה / שטיפה ידנית באופן הבא:
- שטיפת הנעליים במים קרים/פושרים עד 30 מעלות.
- שפשוף עם היד יחד עם נוזל לכביסה עדינה ביד.
- השריית הנעליים בדלי/גיגית עם נוזל לכביסה עדינה לכשעה.
- שטיפת נוזל ההשריה.
- ייבוש הנעליים - יש לייבש בצל בלבד. אין לייבש את הנעליים בשמש או במייבש כביסה. לא לנעול את הנעליים באם הן עדיין לחות.