נעלי ברפוט מול נעליים רגילות – סקירת מחקרים השוואתיים

האם ריצה טבעית כמו יחפה באמת טובה יותר או שמדובר באופנה חולפת?

 

בעשור האחרון צברה ריצה טבעית, כמו יחפה פופולריות, כאשר נעליים ‘מינימליסטיות’ שנועדו לדמות את התחושה היחפה מהוות נתח נכבד יותר ויותר בהיקף מכירות נעלי הריצה. אך האם ריצה יחפה אכן מקטינה את הסיכוי לפציעות ספורט? אם תשאלו את הסופר והעיתונאי כריסטופר מקדוגל – נעלי ריצה עם סוליות מרופדות, ובולמי זעזועים, וטכנולגיות מתקדמות הן לא יותר מטריק שיווקי מתוחכם. כעת משלבות חברות ההנעלה המינימליסטית סוליות עשויות אצות, חומרים ממוחזרים ותירס ומתחברות למגמה עמוקה יותר- של קיימות ומודעות סביבתית

 

קל לפעמים לשכוח – שממש כמו כל שאר בעלי החיים, גם אנחנו בני האדם, נולדנו  והתפתחנו יחפים. עם הצורך לבודד את כפות הרגליים מפני טמפרטורות קיצוניות ותנאי שטח קשים – החל עיטוף הרגלים בעורות של בעלי חיים, ומאז עברה ההנעלה האנושית אבולוציה שלמה עד לנעליים המודרניות, הסגורות והמרופדות.

בעשור האחרון יותר ויותר קולות בקהילה המדעית מערערים על מבנה הנעל המודרנית הקונבנציונלית, והמגמה הצרכנית לא מאחרת להגיב. “כפות הרגליים הן יצירה אבולוציונית מופלאה ומתוחכמות, הן מכילות כמעט רבע מכלל העצמות בגוף, 30 מפרקים, יותר מ-100 שרירים, וכ- 200,000 קצות עצבים. כל אלה עובדים יחד באופן מסונכרן בכל צעד”, מרחיב שחר רוזן – מייסד ברפוט לייף – יבואנית נעליים המדמות תנועה יחפה. “הנעלים המודרניות בעלות הסוליות העבות, ההגבהה בעקב, התמיכה בקשתות כף הרגל והגבהה בחלק הקדמי מונעות מכפות הרגליים לבצע את ייעודן: בלימת זעזועים טבעית, מונעות את תחושת קרקע ואת משוב תחושתי מכפות הרגליים למוח, מקטינות את טווח התנועה של מפרק הקרסול, מונעות שימוש בבהונות כף הרגל לייצוב וכך מנוונות את הרצועות והשרירים בכף הרגל”.

 

מהי הליכה כמו יחפה?

הרעיון של הליכה כמו יחפה הוא שימוש בנעליים המדמות תנועה יחפה, נעלי ברפוט. אלו נעליים עם סוליות דקות, שטוחות, רחבות וגמישות. נעליים אלו מאפשרות לכף הרגל להיות במנח הטבעי שלה ולגוף להיות ביציבה הטבעית שלו. הסוליות הדקות מאפשרות תחושת קרקע ומשוב תחושתי מפני הקרקע למוח, במלים אחרות – לנוע בתנועה טבעית כמו יחפה.

מאמר שפורסם במגזין Discover:

https://www.discovermagazine.com/health/were-humans-born-to-walk-barefoot

סקר ואיגד את המחקרים שנערכו בשנים האחרונות בנושא הליכה היחפה, כאשר חלק מהמחקרים מראים שהסוליות המרופדות בנעליים המודרניות שינו את צורת כף הרגל ותפקודה לאורך זמן. כך לדוגמה, מבנה כף הרגל המערבית נמצא שונה בהשוואה למבנה כף הרגל של נבדקים מהודו, שבדרך כלל הולכים יחפים. המחקר מראה שלנבדקים היחפים מהודו יש כפות רגליים רחבות יותר לעומת כפות הרגליים של הנבדקים ממדינות המערב אשר נועלים נעליים מודרניות. כף רגל רחבה מאפשרת פיזור יעיל יותר של משקל הגוף על פני הקרקע, יציבה טובה יותר ושמירה יעילה יותר על שיווי משקל. ההסבר להבדל בצורת כף הרגל הוא שינוי אשר עוברות כפות הרגליים כתוצאה משימוש לאורך זמן בנעליים מודרניות אשר משנות את המבנה הפיסיולוגי של כפות הרגליים, מרחיב רוזן, “בתנועה טבעית, כמו יחפה הרצועה בבסיס כף הרגל (פלנטר פאשיה) חופשיה ומבצעת את יעודה – בלימת זעזועים טבעית, וכך היא מתחזקת ותומכת בקשתות כף הרגל”. בנעל מודרנית יש תמיכה בקשתות כף הרגל שמונעת את פעולות בלימת הזעזועים הטבעית של כף הרגל. תוצר של זה הוא ניוון של הרצועה בבסיס כף הרגל וצניחת קשת.  השפעה נוספת של הנעליים המודרניות נגרמת בשל תא בהונות צר מיד שגורם לבהונות כף הרגל להתכווץ ולכף הרגל להיות צרה יותר לעומת רוחבה במנח הטבעי. בריצה יש שינוי נוסף הקשור לאורך הצעד – נעליים מודרניות מאפשרות לרוץ בצעדים גדולים יותר ולנחות על העקב. המכה שסופג הגוף בעת הנחיתה עלולה להגיע לעד פי 6 ממשקל הגוף. העקב והשלד לא בנויים לספוג את המכה הזו, נחיתת עקב אינה טבעית לגוף, מזעזעת את השלד, גורמת לפציעות והיא תוצר של נעלי הריצה המודרניות עם סוליה בולמת זעזועים אשר מאפשרת את זה. פתיחת צעד ארוך מגדילה את המנוף, האימפקט שפועל על השריר שלד בעת הנחיתה וגם עוצמת המנוף מהווה גורם לפציעות ריצה. בריצה טבעית, פתיחת הצעד מתבצעת לאחור, הנחיתה על קדמת כף הרגל מתחת למרכז הכובד של הגוף באופן שמפחית את האימפקט על השריר שלד ומצמצם את הסיכוי לפציעות.

האם יחף הוא השחור החדש?

להליכה יחפה התגלו לא מעט יתרונות בריאותיים בשנים האחרונות. סקירת מחקרים בנושא אשר פורסמה בכתב העת לרפואה משלימה, PubMed

https://www.pulse.ng/lifestyle/beauty-health/the-health-benefits-of-walking-barefoot-are-incredible/zkee63s

מראה כי הליכה יחפה על אדמה חשופה מאזנת את המטען החשמלי המצטבר בגוף (גראונדינג) ומשפיעה על תהליכים פיזיולוגים בגוף ומשרה עליו הרפיה ובכך מסייעת לשינה טובה יותר. בנוסף, הליכה יחפה מחזקת את שרירי הרגליים. ככל ששרירי הרגליים חזקים יותר, כך קטן הסיכוי להיפצע או למעוד. יתרונות נוספים מצביעים על ייצוב לחץ הדם, הגדלת סיבולת הריצה לטווח הארוך, הפחתה של כאבים (גם כרוניים) ואפילו שיפור הראייה.

בחזרה ליסודות היחפנות

עם היתרונות הפיזיולוגים והבריאותיים, עדיין נותרה שאלת הבטיחות בהליכה יחפה שכן ללא שום הגנה כף הרגל עלולה להיות חשופה לזיהומים ולפציעות. ברב המכר שלו “Born To Run” שיצא בשנת 2009 דגל העיתונאי והסופר כריסטופר מקדוגל ברעיון הפופולרי כיום שנעליים מודרניות ומרופדות הן הגורם לפציעות שריר-שלד רבות – לפחות עבור רצים. מקדוגל חקר את שבט ה-Tarahumara במקסיקו, שבניו רצים לעתים קרובות יותר מ-100 קילומטרים בשטח בסנדלים דקים תוצרת עצמית. מקדוגל זנח את נעלי הספורט המרופדות שלו, ריפא את פציעות הריצה שלו לריצה וייסד תנועה ומגמה של חזרה ליסודות היחפנות.

מינימליזם: עכשיו גם בכף הרגל

התנועה של מקדוגל התחברה  עם יצרני הנעלה מינימליסטית או נעלי ברפוט, כגון Vivobarefoot, Vibram ו-Lems, אשר השיקו קולקציות נעליים מינימליסטיות שמבקשות לדמות תנועה יחפה תוך הגנה ושמירה על כף הרגל. הנעליים מאופיינות בסוליות דקות, שטוחות, גמישות ורחבות. מבנה הנעליים המינימלסטיות מאפשר לכף הרגל להיות במנח הטבעי שלה ולתפקד באופן טבעי באמצעות שלושת קשתות כף הרגל (מידיאלית, לטראלית ורוחבית) אשר תומכות בגוף ומונעת פגיעות וזעזועים בצורה טבעית ויעילה.

בנוסף, לנעליים יש תא בהונות רחב שמאפשר לבהונות כף הרגל להתפרש לרוחב, להתחבר לקרקע ולייצר רווח בין הבוהן הגדולה לשאר הבהונות ובין הבהונות לבין עצמן. פריסה והתרחבות זו מאפשרת יציבה יעילה וטובה יותר ומונעת קריסה פנימה (פרונציה). בנעליים רגילות תא הבהונות ברוב המקרים צר מידי, מה שגורם לבהונות להתכווץ ואף לעלות זו על זו. מצב זה אינו בריא ועלול להוביל להתפתחות בוהן קלובה (הלוקס וולגוס) – בליטה החוצה של עצם הבוהן הגדולה.

מחקר שפורסם ב SINCEDIRECT

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0966636215004993

 ערך סקירת מחקרים בנושא ניתוח דפוס תנועה השוואתי בין משתמשי נעליים מודרניות לבין תנועה  יחפים.

הוכח ששימוש ארוך טווח בנעליים מודרניות גורם לשינויים אנטומיים ותפקודיים לרבות הפחתת רוחב כף הרגל,  ירידה ביעילות פיזור משקל הגוף ע”פ כף הרגל. עליה בעומס המופעל על כפות הרגליים במהלך התנועה בשל מבנה הנעל המודרנית. שימוש בנעל מודרנית גורם להגדלת אורך הצעד, ולכיפוף הגב. שימוש בנעלי ברפוט מצמצם את כוח הפגיעה האנכי ההתחלתי בקרקע ויוצר פיזור אחיד יותר של הלחץ על פני כף הרגל והקרקע, זאת כתוצאה משטח מגע גדול יותר של כף הרגל בקרקע בזכות הסוליה השטוחה.

חוזרים אחורה ומסתכלים קדימה

אז אולי לא נתחיל לראות אנשים יחפים ברחובות אבל בהחלט נראה יותר אנשים מאמצים את ההנעלה המינימליסטית. נכון לשנת 2021, 36% מצרכני הנעליים רכשו נעליים מינימליסטיות כשלמותג ההנעלה, Vivobarefoot, יש הכנסות צומחות בהתמדה שצפויות להגיע לשיא של כ-50 מיליון דולר בשנת 2022 אנשים בכל רחבי העולם חוזרים לנקודת ההתחלה של אבות אבותינו ומגלים את הבריאות (וגם האופנה) שבהנעלה המינימליסטית.

 

2 תגובות
 1. שאול מרטין הגב

  שלום וברכה
  אני המון שנים עם כאבים בכף הרגל
  כל המשקל שלי יושב על העקב ועל הכריות
  כנראה שיש לי קשת גבוהה
  שאלתי האם הנעליים שלכם יכולים לעזור לי?

השארת תגובה